Bisiklet ve Sağlık

Bisiklet ve Sağlık


neden_bisiklet_2.jpg (35 KB)

  • STRES

  • DEĞİŞEN VE DURAĞANLAŞAN YAŞAM TARZI

  • TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ ESARET

  • KISA MESAFELER İÇİN MOTORLU TAŞIT KULLANIMI

SONUÇ ;

AŞIRI KİLOLAR

bisiklet_ve_obezite_2.jpg (12 KB)Biyolojik bir probleminiz yoksa günlük yaşamınızda yapacağınız küçük değişiklikler, aşırı kilolarınızdan kurtulmanıza çözüm olacaktır.

Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek kilonuzu düzenlemek için yeterlidir. Spor olmadan yapılan diyetler sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Vücudun gerekli besin, vitamin ve mineralleri almaya ihtiyacı vardır. Önemli olan doğal yollar ile vücut için gerekli besinleri alırken, almış olduğunuz kalorileri yakmaktır.

Metabolizmayı hızlandıracak, vücüt performansını arttıracak spor ve aktiviteler yapılmalıdır. Bisiklet, vücut ağırlığının %70-75 inin sele üzerinde taşındığı, eklemlere aşırı bir yükün binmediği, saatte ortalama 800 kCal. yakılabileceği bir spor ve aktivitedir.


STRES

bisiklet_ve_stres_2.jpg (13 KB)Stresin getirdiği sağlık problemleri bazen baş edilemez durumlar oluşturur. Düzenli spor ve hareket bu tip sağlık problemlerini önlemede büyük etken olarak kabul edilmektedir. Spor hormon dengesaine olumlu katkılarda bulunuyor. Yoğun baskı ve bunalımda olan kişilerin aldığı “antidepresan” olarak adlandırılan ilaçların yaptığına benzer bir etki gösteriyor. Düzenli spor yapan hastaların bu tip ilaçları azatlıkları gözlenmiştir.

Bisiklet sporu ritmik bir spordur ve 30-40 dk pedal çevirme sonrası vücudunuzun, mutluluk hormonu olarak da tanımlanan endorfini salgılamaya başlamasına neden olur. Bu da psikolojinizin, strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.


KALP VE DAMAR RAHATSIZLIKLARI


bisiklet_ve_kalp_damar_rahatsizliklari_2.jpg (9 KB)


Yapılan araştırmalar, spor ve hareketin olası kalp krizi ve kalp hastalıklarını önlemede etkin rol oynadığını gösteriyor. Kalp hastalıklarının tedavi yöntemlerinde özellikle fiziksel aktivitelerde bulunmak, ritmik sporları yapmak da yer alıyor. Normal bir kalp 5 litre kanı kalp-damar sistemine pompalamak için dinlenme durumunda yaklaşık 55 saniyeye ihtiyaç duyar.

Düzenli eksersiz neticesinde zorlanan kalp ise gelişir, ve büyür. Kalbin büyüyen kısmı karıncık ya da sol ventriküldür. Bu sayede pompalama için toplayabileceği kan miktarı artar, bununla beraber nabız sayısı –bir defada daha fazla kan pompalayabildiği için- düşer.

Örneğin normal bir kalple karşılaştırıldığında iyi durumda bir amatör bisiklet sporcusunun kalbi 55 saniye içinde yaklaşık 25 litre, yani 5 kat daha fazla kan pompalayabilir

Bisiklet sporu nabzı ve kan akışını düzenleyerek kalp krizi riskini %50 den fazla azaltıyor. Bisiklet her yaşta bireyin kolayca yapabileceği bir spor olması nedeniyle doktorlar tarafından önerilmektedir.


KOLESTROL

Bisiklet_kolestrol_HDL_LDL_2.jpg (6 KB)

Toplam kolesterol miktarı tam sağlıklı bir veri değildir. Toplam kolesterolün iyi ve kötü huylu kolesterol olarak ayrılması gerekir. İyi huylu kolesterolün yüksek, kötünün minimum seviyelerde olmasını isteriz. Çünkü iyi huylu kolesterol, HDL kolesteroldür ve LDL’nin kötü etkilerinden vücudu korur. LDL kolesterolün yüksek olması ise birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir.

Bunun için kötü huylu kolesterolümüzü düşürürken iyi huylu olanını yükseltmeye çalışmamız gerekir.

Günde ortalama  30- 45 dakika fiziksel aktivitede bulunmak (yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi) kötü huylu kolesterolün düşmesine, iyi huylu kolesterolün artmasına yardımcı olur


BEL RAHATSIZLIKLARI


bisiklet_ve_bel_rahatsizligi_2.jpg (11 KB)

 

Günümüzde gelişmiş ülkelerde sırt ve bel ağrılarından şikayet edenlerin sayıları hızla artmaktadır. Avrupa’da 40 yaş üzerindeki her üç kişiden birinin bel ve sırt ağrıları ile sorunu vardır. Ofis de bir masa başında, bilgisayarların başında geçirilen saatler, en kısa mesafelere dahi otomobillerimizle gitmek bu şikayetlerin temel sebebi. Yani hareketsizleşen bir yaşam. Teknolojinin bu yan etkilerin kurtulmanın en iyi yolu düzenli spor yapmaktır.

Hayati önem taşıyan sinirlerimizi koruyan ve onlara zarar gelmesini önleyen omurgalarımızın şekil değiştirmesi ve ya oluşan çeşitli kaymalar sonucunda sinirlerin sıkışmaya başlaması kimi zaman kalıcı zararlara yol açabilir. Ya da yaşanan hayat kalitesini düşürebilir.

Bisiklet üzerinde uygun pozisyonunda pedal çevrilmesi durumunda özellikle sırtın alt bölümündeki kaslar ritmik hareketlerle çalışır ve bu sayede omuriliklerin birbirine tutunma gücü artar, sırt ve bel ağrılarındaki sorunlar ortadan kalkar.   


YÜKSEK TANSİYON


bisiklet_ve_tansiyon_2.jpg (9 KB)


Ortalama olarak her beş kişiden birinde yüksek tansiyon hastalığı görünmekte ve bunların sadece %10-20 sinde genetik faktörler etkin olmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki; hafif bir spor yapmak bile bu hastalarda tansiyonun düşürülmesinde büyük bir etken olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken önemli unsur ise ağır sporları yapmaktan kaçınmaktır, vücudun fazla zorlanması kan basıncının hızla artmasına neden olmaktadır.

Bisiklete ile yapılan düzenli aktiviteler sayesinde salgılanan hormonlar damarlarımızdaki basıncın azalmasına neden olmaktadır.

 

 


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.