elektrikli-bisiklet-sehir-ktg2-web.jpg (20 KB)
elektrikli-bisiklet-dag-ktg1-web.jpg (22 KB)
elektrikli-bisiklet-katlanır-ktg1-web.jpg (18 KB)
elektrikli-bisiklet-yol-ktg1-web.jpg (71 KB)
elektrikli-scooter.jpg (26 KB)
elekttrikli-bsisiklet-donusum-kit-web.jpg (52 KB)
Sıralama seçin
4 6
Toplam 60 ürün görüntüleniyor.

ELEKTRİKLİ BİSİKLET

 

ELEKTRİKLİ BİSİKLET NEDİR?

Elektrikli Bisiklet, genel bisiklet özelliklerini ve kullanım keyfini yitirmeden bir elektrik motoru, akü - batarya sayesinde kullanıcıya pedal  güç desteği sağlayan bisiklet türüdür. Elektrikli bisikletler istenildiğinde elektrik sistemi kapatılıp normal bir bisiklet gibi kullanılabilir. Bu konuda Türkiye deki yasal tanımda ise ( 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Tanımlar başlıklı 3. Maddesinde ) şu şekilde belirtilmiştir;

Bisiklet: Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli yanma gücü 0,25 KW'ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Bu bağlamda, azami sürekli gücü 250 W'ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevirmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler tescile tabi olmayıp herhangi bir sınıf sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ancak, azami gücü 0,25 KW ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

 

NEDEN ELEKTRİKLİ BİSİKLET TERCİH ETMELİYİM?

Elektrikli bisikletlerin normal bisikletlere göre çeşitli artıları bulunmaktadır. Bir elektrik motorunun siz bisiklet kullanırken size destek sağlamasın bisiklet severlerin bu türü tercih etmesinde etken rol oynaktadır.

 

 

Daha Fazla Yol Alabilmek için Elektrikli Bisiklet

Normal bisikletinizle yapabileceğiniz menzil sınırlıdır, bu sınırı yavaş yavaş arttırabilirsiniz ama yine de sizin kas gücünüzün bir sınırı vardır. Bir elektrikli bisiklet ile bu sınırı kolayca aşabilirsiniz.

Daha Kısa Sürede Gideceğiniz Yere Ulaşabilmek için Elektrikli Bisiklet

Normal bisikletinizle eğim çıkışlarında kas gücünüzle yapacağınız hız eğime göre değişmekle birlikte normal yaptığınız hızın çok altına düşeceği kesindir. Bu da size zaman kaybettirecektir. Elektrikli bisikletiniz ile neredeyse düz yolda kullandığınız hızda eğimleri çıkabilirsiniz.

Daha Az Yorulmak için Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisikletinizle sürüş sırasında elektrik motorunun size vereceği destek ile istediğiniz yere yorulmadan ulaşabilirsiniz.

Aşırı Terlemeden Bisiklet Kullanabilmek için Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisiklet kullanırken isteğinize bağlı kullanabildiğiniz elektrik motoru ile işinize, kişisel randevunuza vs giderken terleyecek miyim diye düşünmenize, endişelenmenize gerek yok.

Dik Eğimleri Daha Kolay Çıkabilmek için Elektrikli Bisiklet

Bisikleti spor olarak kullanmak zorunda değilsiniz, bisiklet sizin için bir gezinti aracı, ulaşım aracı, ticari dağıtım aracı olabilir. Aslında bisiklet kullanmak sizin için iyi bir tercih olabilir, ah birde şu yokuşlar olmasa diyorsanız; çözümünüz kesinlikle elektrikli bisiklet olacaktır.

Yeni Yerler Keşfedebilmek için Elektrikli Bisiklet

Bisikletinizle yol alıyorsunuz ve yol ikiye ayrılıyor o an her zaman gittiğiniz yoldan gitmek istemiyorsunuz ama gidip dönüşte çok yorulmak var, hem iniş çıkışlarda sizi düşündürecektir, ama elektrikli bisikletiniz varsa endişe duymadan yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sağlık Engelleri ya da İlerlemiş Yaşlarda Olanlar için Elektrikli Bisiklet

Benden geçmiş bu yaştan sonra bisiklete mi binilir, ah ben gençliğimde ne kadar çok binerdim düşüncesi oluşmaya başlamışsa hala işin bitmediğini söyleyebiliriz. Elektrikli bisikletler aynı gençliğinizdeki kadar keyif ve heyecan verecektir. Yada doktorunuza gittiniz ve size bazı eksersizleri yasakladı, bir elektrikli bisiklette vitesinizi ayarladığınızda eklem ve kaslarınıza minimum yük binecektir işin diğer kısmını bisikletinizin elektrik motoru halledecektir.  

Ticari Amaçlı Ürün Teslimatı Yapanlar için Elektrikli Bisiklet

Son zamanlarda ticari amaçlı teslimat yapan işletmeler, motorlu araç maliyetleri ve park etme, ehliyetli personel bulma, yakıt ve amortisman maliyetlerinin yüksek olması vb gibi sorunlar nedeniyle küçük hacimli dağıtımlarını elektrikli bisikletler ile yapmaya başladı, bu giderek yaygınlaşacaktır.

Toplu Taşıma Araçlarına Alternatif Arayanlar için Elektrikli Bisiklet

Şahsi aracınız yok ve ya çeşitli nedenlerden dolayı kullanmak istemiyorsunuz, bununla birlikte toplu taşıma araçlarını da çeşitli nedenlerden dolayı ( belirli mesafeyi yürümek zorunda kalma, kalabalık ortama girmeye çekinme, aktarma yapmak zorunda kalma vb) tercih etmek istemeyenler için elektrikli bisiklet iyi alternatif olacaktır. Ehliyete, yasal muayene gibi yasal şeylere de gerek yok.

Otomobile Göre Ulaşımda Daha Az Maliyeti Hedefleyenler için Elektrikli Bisiklet

Bir hesap yapalım, şu an hesap yapılan tarihteki elektrik ve benzin değerleri baz alınmıştır, zaman içinde bu değerler değişse de aralarındaki oran hemen hemen aynı kalacaktır.

1 KW ( 1000 w ) elektriğin meskenlerde fatura edilen bedeli KDV dahil 0,71 TL dir. İyi bir elektrikli bisikletin üzerindeki 418 Wh lık bir bataryayı şarj etmenin maliyeti ise 0,2692 TL çıkar, bu kapasitedeki bir elektrikli bisiklet bataryası ile 120 km yol gitmeniz mümkündür. ( bu üreticilerin belirttiği normal şartlardaki menzil olan 150 km nin de altında düşünülmüştür ). Şimdi gelelim 1 km de elektrik sarfiyat maliyetine : 0,0024 TL yani 1 kuruşun altındadır.

Şu an bir otomobil modelindeki benzin sarfiyatını düşünürsek 1 km de 0,085 lt olarak alabiliriz. Bu gün kdv dahil fiyatı ise 0,4318 tl yani km başı 43 kuruşun üzeridir.

Sonuç ; benzinli bir aracın elektrikli bisikletin km başı enerji maliyetine göre 174 katı olduğunu söyleyebiliriz.

İlk satın alma maliyetleri, yedek parça maliyetleri, park ücretleri, sürekli tekrarlanan vergiler, sigortalar vb göz önüne alındığında bu fark katlanarak artacaktır.

Park ve Trafik Sorununa Elveda demek isteyenler için Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bir bisikletin hacimsel olarak normal bir bisikletten farkı yoktur. Bisiklet park alanlarını da daha verimli kullanmakta ve bir tek otomobilin park ettiği alana 16 bisiklet park edebilmektedir

Karayolu şebekesinde 3 m genişliğindeki bir şeritte saatte 400-600 otomobil ve 600-800 kişi taşınabilirken, aynı şeritte 6-7 bin bisiklet düzeyinde bir kapasite yaratılabilmektedir

 

Daha Sesiz Ulaşım için Elektrikli Bisiklet

Benzinli çalışan otomobil ve motosikletlerle karşılaştırıldığında elektrikli bisikletlerin tamamen sesiz olduğunu söyleyebiliriz. Shimano e-steps 250 W 60 Nm tork değerine sahip bir elektrikli bisiklet için katalog değerinde belirtilen motor ses şiddeti 2 db dir. Yaprak hışırtısı ise 10 db olarak kabul edilir. Bu nedenle ormanda giderken kuşların ve böceklerin seslerini olduğu duyabilirsiniz.

Doğa ile Barışık Çevreci Sıfır Karbon Emisyonu için Elektrikli Bisiklet

Sadece Londra'da işe toplu taşıma veya otomobil ile gidenlerin sadece onda biri haftada bir defa bir e-bike kullanarak işine gitseydi 120 milyon pound Co2 emilimi azalırdı. Bu değer 25.000 evin bir yılda yaptığı toplam salınıma eşittir.

 

Hala Spor Yapabilmek için Elektrikli Bisiklet

Pedal destekli elektrikli bisikletlerde elektrik motorunun size vereceği desteği istediğiniz zaman arttırabilir istediğiniz zaman azaltabilir hatta tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. bu durumda elektrikli bisikletiniz gerçek anlamda bir bisiklet gibi davranacaktır dolayısıyla normal bir bisikletin sağlığınıza olan katkılarından hala yararlanmış olacaksınız. Bisiklete binmek iyi bir egzersizdir; öncelikle eklemlerinize ağılığın binmediği ağırlığınızın büyük bir çoğunluğunun seleye aktarıldığı diğer kalan kısmının kollarınızla bisikletin gidonuna aktarıldığı, vites sistemini istediğiniz zaman anlık değiştirerek bacak kaslarınıza binen yükü azaltıp çoğaltabilirsiniz. Kardiyo, obizite, kolesterol, yüksek tansiyon ve bel rahatsızlıklarına olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

 

Stresten Uzaklaşmak için Elektrikli Bisiklet

Bisiklete binmek trafikten ve sıkışıklıktan genel anlamda uzak kalmanızı sağlar, fiziksel aktivite imkanı da sağladığı için  stres ve anksiyete ile mücadele etmenize yararlı hormonların salınımına katkı sağlar.

 

Şehir Trafik Sorununa Çözüm için Elektrikli Bisiklet

Karayolu şebekesinde 3 m genişliğindeki bir şeritte saatte 400-600 otomobil ve 600-800 kişi taşınabilirken, aynı şeritte 6-7 bin bisiklet düzeyinde bir kapasite yaratılabilmektedir

 

ELEKTRİKLİ BİSİKLETİMLE NE KADAR MENZİL YAPABİLİRİM?

Bir elektrikli bisikletin elektrik desteği ile yapabileceği mesafe bataryanın kapasitesine, kullandığınız elektrik destek moduna  ( markalara göre genellikle 3 ve ya 4 kullanım modu bulunmaktadır, bu modlar elektrik sisteminin bisikletinize yapacağı desteği belirler ), sürücünün ve bisikletin ağırlığına, ne kadar eğimli bir yolda kullandığınıza, rüzgarın yönü ve bunun gibi birçok değişkene göre farklılık gösterebilir.

Gelişmiş elektrikli bisiklet üreticileri gidona bağlanan ve çeşitli bilgileri görebileceğiniz gösterge panellerinde yaklaşık bir menzil hesaplamasını sürücüye göstermektedir.

 

ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALACAKLARA TAVSİYELER

Hazır elektrikli bir bisiklet almayı düşünüyorsanız tavsiyemiz Shimano, Bafang  gibi bisiklet için elektrik sistemleri üreten güvenilir markların, bazı iyi bisiklet üreticileri ile geliştirdikleri ve onay verdikleri elektrikli bisiklet markalarını tercih etmenizdir.  Elektrikli bisikletlerde, bisiklet kısmı ve kullanılan malzemelerin kalitesi büyük önem taşır. Elektrikli bisikletlerin özellikle vites, fren, jant ve lastikleri daha üst kalitede olup elektrikli bisikletin getirdiği güçlere ve ağırlığa dayanması gerekmektedir.  Elektrikli bisiklet fiyatları değerlendirilirken bu konular göz önünde tutulmalıdır.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.