x
yol-bisikleti-web.jpg (21 KB)
cyclocross-gravel-web.jpg (13 KB)
dag-bisikletleri-web.jpg (18 KB)
sehir-tur-bisikleti-web.jpg (22 KB)
katlanir-bisikletler.jpg (21 KB)
cocuk-bisikletleri-web.jpg (25 KB)
Sıralama seçin
4 6
1 2
Toplam 190 ürün görüntüleniyor.
1 2

BİSİKLET TÜRLERİ ve SEÇİMİ

BİSİKLET SEÇİMİ

Bisiklet Seçimi Yaparken öncelikle şu sorulara yanıt vermeniz gerekmektedir

HEDEFLEDİĞİNİZ BİSİKLET KULLANIM BİÇİMİ NEDİR VE HANGİ ORTAM ŞARTLARINDA KULLANACAKSINIZ?
BİSİKLETTEN KONFOR MU BEKLİYORSUNUZ YOKSA PERFORMANS MI?
SEÇTİĞİNİZ TÜR BİSİKLETİN KADROSU HANGİ MALZEMEDEN VE BİSİKLETTE KULLANILAN DONANIM NE SEVİYEDE OLMALIDIR?
SEÇTİĞİNİZ BİSİKLETİN SİZE UYGUN BEDEN ÖLÇÜLERİ VAR MI?
BÜTÇENİZ BU TÜR BİSİKLETİ ALMAYA YETİYOR MU?


BİSİKLET TÜRLERİ

Çeşitli kullanım biçimleri ve kullanılanacak zemine göre tasarlanmış birçok bisiklet türü bulunmaktadır. Bisikletin kadro ( gövde ) açıları ve uzunlukları, performans kullanımı mı konfor kullanımı mı hedeflediğiniz, zemine göre seçilmesi gereken lastik türü ve yapısı gibi birçok etken bisiklet türünü belirlemektedir.

Genel olarak bisiklet türleri ve özellikleri söyledir;

 

 

YOL BİSİKLETİ


Yol Bisikletlerinin Karakteristik Özellikleri
Yol bisikletleri performansa yönelik kadro geometrisine ve aerodinamik kadro formuna sahiptir. Diğer bisiklet türlerine daha hafiftirler. Genellikle düşük tip ( Drop Bar ) biisklet gidonu kullanılır. Çoğunlukla V tipi fren kullanılsa da bazı modellerde disk fren sistemleri de kullanılmaya başlanmıştır. Yol bisikletleri düz tip maşaya sahiptir. Performans kullanımı öne çıktığı için lastikler diğer bisikletlere göre daha ince ve düzdür. 28 inç jant ölçüsünde ve diğer bisiklet türlerine göre daha az jant teli kullanılmıştır. Bu nedenle yol bisikletleri bozuk yol şartlarında kullanıma uygun değildir.
Kullanım Yeri :
Tekerleğin zemin temasını yitirmediği asfalt, beton ve ya döşeli yollar
Arazi kullanımına uygun değil
Ekstra yük taşımaya uygun değil
Performans fazla, konfor yok

 

 

CYCLOCROSS BİSİKLET


Cyclocross Bisikletlerinin Karakteristik Özellikleri

Cyclocross bisikletler yol bisikleti görünümüne sahiptir. Yine düşük tip ( Drop Bar ) gidon kullanılmıştır. Yol bisikletlerine göre daha dayanıklı kılınmış, biraz daha ağır ama diğer bisikletlere göre daha hafif gövde yine yol bisikletlerine göre daha güçlü ve sağlam düz tip ön maşa ve jantlar, daha geniş ve hafif dişli lastikler performans ile birlikte kısmi konforu önemseyen bisiklet kullanıcıları için iyi bir seçim olacaktır.

Kullanım Yeri :

Tekerleğin zemin temasını yitirmediği asfalt ve ya beton ve ya döşeli yollar
İyileştirilmiş toprak ve çamur patikalar
Yoğun arazi ,atlama-zıplama kullanımı için uygun değildir
Ekstra yük taşımaya uygun değildir
Yol bisikletine göre daha az performans, daha fazla konfor

 


DAĞ BİSİKLETİ-MTB

 

Dağ Bisikletlerinin Karakteristik Özellikleri
Daha bozuk zemin şartlarının olduğu arazi şartlarına dayanıklı ve teknik sürüş becerilerini arttıracak geometride kadro, düz ya da hafif açılı gidon, güçlü ön amortisör ( bazı türlerinde ilave orta amortisör), tutunmayı arttırıcı geniş ve dişli lastikler, dayanıklı yapıda jantlar ( 26-27,5-29 inç), genellikle hidrolik disk fren sistemi dağ bisikletlerinin genel özelliklerini oluşturmaktadır.

 

HARD TRAIL
Kullanım Yeri :
Tekerleğin zemin temasını yitirebildiği arazi kullanımı, teknik ve kontrolün gerektiği sürüşler
Yüksekten atlama-zıplama kullanımı için uygun değildir
Ekstra yük taşımaya bazı modelleri uygundur.
Yol Bisikletlerine  göre daha ağırdır


FREERIDE
Kullanım Yeri : 
Tekerleğin zemin temasını yitirebildiği daha zor koşullarda engellerin  üzerinden daha kolay ve kontrollü geçiş imkanı.
Yüksekten zıplama ve sert düşüş için uygun değildir.
Ekstra yük taşımaya uygun değildir
Hard Trail bisikletlere göre biraz daha ağırdır.


DOWNHILL
Kullanım Yeri :
Yüksek zorluk derecesine sahip parkurlarda teknik iniş , yüksekten sert düşüşler
Eğim tırmanmaya uygun değildir.
Diğer dağ bisikletlerine göre daha ağırdır.

 

 

ŞEHİR VE TUR BİSİKLETİ- HİBRİT BİSİKLETLER


Kullanım Yeri :
Şehirde ya da seyahat amaçlı bisiklet türüdür, uzun süreli tur ihtiyaçlarını da karşıladığı için Tur bisikleti olarak da anılır.
Yol bisikleti ve dağ bisikletlerinin bazı özelliklerini barındırmaktadır. Uzun sürüşlerde bisiklet kullanıcısına daha fazla konfor sağlayacak kadro uzunluk ve açılara sahiptir. Düz ya da açılı gidon şekli tercih edilir. Bazı türlerinde daha bozuk zemin şartlarında sürücüye kontrol ve konfor sağlaması için ön amortisör kullanılırken daha düz zemin kullanımı için düz maşa kullanılır. Şehir ve Tur bisikletlerinde lastikler yol bisikletlerine göre daha kalın ve dişli, dağ bisikletine göre daha dar ve az dişli olacaktır. Jantlar genellikle 28 inç ölçüsündedir, bazı modellerde 26 inç jantlarda kullanılmaktadır. V tipi ya da daha verimli fren sistemi isteyen bisiklet kullanıcıları için disk fren olanları bulunmaktadır.
Yoğun arazi , atlama-zıplama kullanımı için uygun değildir
Ekstra yük taşımaya uygundur
Yol bisikletine göre daha az performans, daha fazla konfor

 


KATLANIR BİSİKLET

 


Kullanım Yeri
Bazen bisikletinizin katlanılarak daha küçük boyutlara gelmesi bir takım avantajlar sağlayabilir, bu durumlar katlanabilir bir bisikleti tercih etmenizi sağlayabilir
Gitmeyi hedeflediğiniz mesafe çok uzun olabilir ya da sürüş zamanınızı kısaltmak isteyebilirsiniz. Çeşitli toplu taşıma araçlarına katlanır bisikletleri koymak sürüş öncesi ve sonrası bisikletinizi tekrar açarak kullanmaya başlamak için iyi bir çözüm oluşturabilir.
Kendi aracınızın bagajına katlayarak koyup, bisiklet sürmenin daha keyifli olacağına inandığınız ve ya daha güvenli bir yere giderek katlanır bisikletinizi sürmeye başlar, sürüşünüz bittiğinde tekrar katlayarak aracınızla evinize dönebilirsiniz.
Evinizde ve ya iş yerinize ulaştığınızda katlayıp küçük asansörlere sığdı sığmadı derdiniz olmadan çıkarıp çalışma masanızın altında ve ya elbise dolabınızın yanında fazla ter tutmadan saklayın.
Bir kafede otururken katlanır bisikletinizin çalınma endişesi duymadan ve kilitlemeye gerek kalmadan katlayıp masanızın yanına koyabilirsiniz.

 

ÇOCUK BİSİKLETİ


Bisiklet sevgisi çocuk yaşlarda başlar bu nedenle doğru çocuk bisikleti seçimi yapmak önemlidir.
Çocuğunuzun yaşına ve boyuna göre uygun jant ölçüsünde bir bisiklet tercih etmeniz gerekir. Hızlı büyüyorlar, biraz büyük bir çocuk bisikleti tercih etmeniz çocuğunuzun bisikleti kullanırken korku, endişe yaşamasına ve kullanamamasına sebep olabilir. Çocuk bisikletinde 12 jant ( 1-4 yaş ) , 14 jant ( 3-6 yaş), 16 jant ( 4-7 yaş ), 20 jant ( 7-12 yaş ) ve 24 jant ( 11-16 yaş ) ölçüleri bulunmaktadır fakat seçim yaparken çocuğunuzun boy ölçüsü de önem kazanmaktadır. Selede otururken ayakları yere temas edebilmeli, dönüşlerde gidon dizlere çarpmamalıdır.
Genellikle erken yaş çocuk bisikletlerinde yani 20 jant öncesi bisikletlerde denge tekeri bulunur, 20 jant ve sonrasında çocuğunuzun denge kurması için ideal yaş ve boy da olduğu varsayılarak denge tekeri kullanılmaz.
Çocuk bisikletinde en önemli konulardan biri de bisikletin hiçbir şekilde çocuğunuza zarar vermeyecek şekilde güvenli olmasıdır. Görevini yapmayan bir fren sistemi ciddi yaralanmalara sebep verebilir. Bu nedenle fren kolunu kullanamayacak kadar küçük çocuklar için kontra denilen pedalın geriye dönmesi ile frenleme yapan fren sistemleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.